U sjevernom Jadranu vrijednosti srednje godišnje koncentracije ukupne suspendirane tvari su u rasponu od 0,33 m/L (OC17) do 1,07 mg /L (OC18) i značajno su niže nego prethodnih godina. Udio organske frakcije se kretao u rasponu 49 – 56%.
Na postajama srednjeg Jadrana koncentracija suspendirane tvari se kretala od 3.6 do 5.3 mg dm-3. Kod Visa (OC05a) koncentracija suspendirane tvari nastavlja se povećavati od 2010. godine. U Pločama (OC03) je izmjerena koncentracija na razini dosadašnjih mjerenja i neznatno je veća u odnosu na prošlu godinu. U Bračkom kanalu (OC05) je koncentracija povećana u odnosu na prethodnu godinu, ali manja od najviše do sada izmjerene (2014.), dok je u Kaštelanskom zaljevu (OC06) koncentracija veća od 2015. godine. Kod šibenika (OC09) koncentracija ne odstupa značajno od zabilježene višegodišnje varijabilnosti. Udio organske tvari na svim postajama se kretao od 17 do 24%. Najniži udio je izmjeren u Bračkom kanalu (OC05), a najviši kod šibenika (OC09). Na svim postajama je udio organske tvari sličan prošlogodišnjem.
Treba napomenuti da je određivanje srednje godišnje koncentracije suspendirane tvari otežano zbog smanjenja broja postaja i posebno broja uzorkovanja.
dr. sc. Precali Robert, dr.sc. Kovač Žarko