Projekt ARIEL

 ARIEL

INTERREG Adriatic-Ionian Programme - ADRION       

                                                                                        

Vrijednost projekta: 1.249.234,50 EUR

Sufinancirano iz ERDF i IPA II: 1.061.849,32 EUR

Trajanje projekta: 01.01.2018 - 31.12.2019

www.adrioninterreg.eu   

 

OPIS PROJEKTA „ARIEL - Promoviranje transnacionalnog umrežavanja priobalnog ribolova i akvakulture u Jadransko-jonskoj makroregiji

Projekt ARIEL koji je zajednički predstavljen i razvijen od  strane 9 znanstvenih i institucionalnih partnera iz 4 zemlje (Italija, Hrvatska, Grčka i Crna Gora) usredotočuje se na priobalni ribolov  i akvakulturu koji su dva ključna pokretača plavog i održivog rasta Jadransko - jonske regije.

Unatoč njihovoj važnosti, ovi sektori suočavaju se s istim izazovima pomorskog prostornog planiranja, ekološkom i društveno-ekonomskom održivosti, potrebom za boljim uvjetima za primjenu inovacija i širenja znanstvenih spoznaja, učinkovitijom suradnjom između poduzetnika, akademske zajednice i kreatora politike.

U ovom kontekstu, ARIEL transnacionalni pristup će ubrzati zajedničke napore u rješavanju ovog složenog ekološkog, gospodarskog i društvenog izazova koji podupire razvoj transnacionalne "kritične mase" i stjecanje zajedničkih vještina, alata i metoda koje prate proces razvoja priobalnog ribolova i akvakulture i umrežavanje u Jadransko-jonskom bazenu.

 

 

Opći cilj ARIEL-a jest, zapravo, promicati tehnološka i ne-tehnološka rješenja za inovativne pothvate priobalnog ribolova i akvakulture u Jadransko-jonskom bazenu,đlujući kao mreža znanja i obavljajući niz prenosivih aktivnosti za bolje razumijevanje prijetnji i rješenja za uspješnije i održivo upravljanje politikama i praksama.

ARIEL će u početku primjenjivati â??â??reviziju inovacija u sektoru priobalnog ribolova poduzećima ribolova i akvakulture, uzimajući u obzir istraživanja, politike i ekonomske aspekte koji naglašavaju stanje inovacija i scenarij budućeg razvoja. Na temelju tog rezultata će se testirati pilot inovativna rješenja koja zajednički definiraju sami ribarski poduzetnici i istraživačke institucije.

Inovacijski posrednički susreti olakšat će prijenos istraživanja i razvoja u konkretne i izvedive akcije za sudionike u priobalnom ribolovu i akvakulturi, prateći njihov proces okrupnjivanja i suradnje.

Primjena i usvajanje otvorenih inovacija u priobalnom ribolovu i akvakulturi poticat će i uspostavljanje ARIEL platforme koja pomaže svim dionicima pri umrežavanju i partnerstvu inovativnih ideja i rješenja kako tijekom tako i nakon završetka projekta, favorizirajući trajnu razmjenu znanja i transnacionalne suradnje među akterima. Priobalni ribolov (SSF) obuhvaća oko 70% ukupne ribarske flote i akvakulture (AQ) kao  sektora s najbržom stopom rasta u mnogim zemljama koje predstavljaju ključne pokretače održivog razvoja Jadransko-jonsko makroregije (AIM).

 

Posljednje desetljeće obilježilo je:

  • značajne promjene u sektoru SSF-a i brzog povećanja globalne proizvodnje AQ-a kao odgovor na rastuću potražnju za ribom i ribljim proizvodima,
  • ogroman rast svjetske trgovine ribom i ribljim proizvodima, osobito u vrijednosti
  • potreba za odgovornim upravljanjem.
  • Štoviše, SSF i AQ se često smatraju nedovoljno razvijenim zbog nedostatka podataka, razumijevanja stvarnih trendova i socio-ekonomskog utjecaja i poteškoća u usvajanju konvencionalnog top-down modela za njihovo upravljanje.
  • Nadalje, ovi sektori se sastoje od velikog broja mikro tvrtki, pružajući učinkovito atomizirani poduzetnički krajolik koji je marginaliziran u procesima donošenja odluka, jer mnogi operateri nisu povezani s formalnim priznavanjem organizacija ili udruga u kojima bi sđlovali.

 

S obzirom na prekograničnu i zajedničku prirodu ribljih resursa i složenih ekoloških, gospodarskih i društvenih izazova, potreban je zajednički pristup kako bi se bolje razumjele prijetnje i mogućnosti za uspješnije politike upravljanja praksom kako bi se osigurala ekološka i socioekonomska održivost.

Ključni se dionici u Jadransko-jonskom bazenu susreću s uobičajenim tehnološkim i ne-tehnološkim izazovima koje projekt namjerava naglasiti: ključne tehnologije i kapaciteti, poboljšanje ulova, tržišna istraživanja za više isplativa i održiva rješenja, učinkovito upravljanje resursima, politike utemeljene na znanosti, poboljšane vještine i sposobnosti, poboljšanje biološke raznolikosti, prikupljanje i procjenjivanje proizvodnih podataka, održivost i održivost funkcije ekosustava.

ARIEL ima za cilj promicati primjenu inovativnih tehnoloških i ne-tehnoloških rješenja za priobalno ribarstvo (SSF) i sektor akvakulture (AQ) između znanstveno istraživačkog sektora i  ribarskih poduzetnika Jadransko-jonskog (AI) bazena, uzimajući u obzir u složene ekološke, gospodarske i društvene izazove.

ARIEL ćeđlovati kao mreža znanja, provodeći niz aktivnosti na regionalnoj i transnacionalnoj razini u cilju boljeg sagledavanja prijetnji i odgovora na iste u cilju uspješnije i održive politike upravljanja u praksi.

Nedostatak podataka bit će riješen okvirnim analizama istraživačke, političke i socioekonomske domene koje vode do definicije stanja, potrebnih znanja i scenarija razvoja.

Razmjena i transfer znanja među istraživačima omogućit će cirkulaciju razvojnih ideja u cilju  identifikacije najboljih praksi istraživanja i razvoja, kreiranje zajedničke istraživačke imovine  koja se prenose na nositelje ribarskih politika i ribarske poduzetnike.

Akcije za izgradnju kapaciteta za kreatore ribarskih politika bit će usmjerene na usvajanje politika utemeljenih na znanosti s ciljem poboljšanja zajedničkog upravljanja zajedničkim morskim resursima i razvoja odgovarajuće potpornešme za poticanje aktera ka udruživanju i grupiranju. Regionalni inovativni susreti i posrednički događaji olakšat će prijenos istraživanja i razvoja u konkretne akcije po mjeri za regionalne SSF i AQ operatore.

Regionalna obuka i pilot aktivnosti prenijet će inovativne tehnologije i podršku malim i srednjim poduzećima u održivijem i konkurentnijem poslovanju.

ARIEL aktivnosti će dovesti do strateških i operativnih smjernica i plana istraživanja kako bi se promicale primjene inovacija u AI SSF i AQ na čelu s akademskim zajednicama i istraživačkim centrima, kojima se olakšava kreatorima politike, koje podupiru poduzetnici i priznaju ih potrošači.

 


Interreg projekti