Nacionalni ODMS monitoring - statistika po deskriptorima

ODMS monitoring

Sukladno stavku 2. Odluke o donosenju Akcijskog programa Strategije upravljanja morskim okolisem i obalnim podrucjem: Sustav pracenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora (NN 153/14), te sukladno Uredbi o izradi i provedbi dokumenata Strategije upravljanja morskim okolisem i obalnim podrucjem (NN 112/14, 39/17 i 112/18), Ministarstvo zastite okolisa i energetike koordinator je provedbe Sustava pracenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora.

Sukladno cl. 17 Uredbe, Sustav pracenja i promatranja izraden je prema Pocetnoj procjeni stanja morskog okolisa i utvrdenom Skupu ciljeva te je uskladen unutar morske podregije i morske regije i temelji se na odgovarajucim odredbama posebnih propisa Republike Hrvatske i Europske unije, ukljucujuci i medunarodne sporazume kojima se ureduje zastita sastavnica okolisa i zastita od opterecenja. Sustavom pracenja i promatranja, u svrhu povezanosti i uskladenosti s drugim programima pracenja u podregiji, nastoji se osigurati dosljednost metoda pracenja stanja u podregiji i morskoj regiji kako bi se olaksala usporedivost rezultata pracenja te kako bi se uzeli u obzir bitni prekogranicni utjecaji i prekogranicne znacajke.

Sustav pracenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora ukljucuje i Integralni sustav za pracenje i procjenu stanja Sredozemnog mora i obale (Integrated Monitoring and Assessment Program of the Mediterranean Sea and Coast - IMAP IG.22/7) razvijen i prihvacen u okviru rada Mediteranskog akcijskog plana, Programa za okolis Ujedinjenih naroda (UNEP/MAP).

Propisane specifikacije i standardizirane metode pracenja i procjene stanja za morske podregije i regije u Europske unije i u okviru Barcelonske konvencije temelj su za izmjene i dopune dokumenata donesenih slijedom Uredbe, ukljucujuci dokumente vezane za Program pracenja i promatranja za stalnu procjenu stanja Jadranskog mora.

Ciljevi

S ciljem izvrsenja obveza iz Direktive 2008/56/EZ Europskog parlamenta i Vijeca kojom se uspostavlja okvir za djelovanje Zajednice u podrucju politike morskog okolisa ODMS (SL.L.164 od 18.6.2008.) i Integralni sustav za pracenje i procjenu stanja Sredozemnog mora i obale (IMAP IG.22/7) Republika Hrvatska je duzna provoditi program pracenja za stalnu procjenu stanja okolisa morskih voda pod njenim suverenitetom.

Cilj ODMS je postizanje dobrog stanja okolisa europskih mora do 2020. godine te ucinkovitija zastita morskog okolisa kao i zastita resursa o kojima ovise ekonomske i drustvene aktivnosti vezane uz more. Direktivom 2008/56/EZ su odredeno 11 deskriptora koji su mjera stanja morskog okolisa u zemljama EU:

  • D1 - Bioraznolikost
  • D2 - Invazivne vrste
  • D3 - Komercijalno ribarstvo
  • D4 - Hranidbeni lanci
  • D5 - Eutrofikacija
  • D6 - Integritet morskog dna
  • D7 - Promjene hidrografskih uvjeta
  • D8 - Zagadenja morskog okolisa
  • D9 - Zagadenja morske hrane
  • D10 - Morski otpad
  • D11 - Unosenje energije (podvodna buka i sl.).

Godina 2021.