IMPLEMENTACIJA OKVIRNE DIREKTIVE O MORSKOJ STRATEGIJI (2019.)
IMPLEMENTACIJA OKVIRNE DIREKTIVE O MORSKOJ STRATEGIJI (2019.)
U okviru provedbe ODMS predviđeno je i ažuriranje pripremnih dokumenata Morske strategije pod nazivom „Početna procjena stanja i opterećenja morskog okoliša hrvatskog dijela Jadrana“ (čl.8 ODMS, prihvaćen 2012.), „Skup značajki dobrog stanja okoliša za morske vode pod suverenitetom Republike Hrvatske“ (čl.9 ODMS, prihvaćen 2014.) i „Skup ciljeva u zaštiti morskog okoliša i s njima povezanih pokazatelja (čl.10 ODMS, prihvaćen 2015.).
Temeljem odabira putem Otvorenog postupka javne nabave s ciljem sklapanja ugovora o javnoj nabavi iz listopada 2018., Ministarstvo zaštite okoliša i energetike (MZOE) za navedene radnje zadužilo je konzorcij u sastavu Institut za oceanografiju i ribarstvo iz Splita i Institut za razvoj i međunarodne odnose iz Zagreba.
2.CILJ OKVIRNE DIREKTIVE O MORSKOM OKOLIŠU I DOBRO STANJE OKOLIŠA
Okvirna direktiva o morskoj strategiji Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 2008. o uspostavi okvira zađlovanje Zajednice u području politike morskog okoliša je osnovni pravni instrument EZ za zaštitu mora. Njome se obvezuje države članice da poduzmu potrebne mjere za postizanje ili održavanje dobrog stanja u morskom okolišu (u daljnjem tekstu DSO) najkasnije do 2020. godine, primjenjujući pritom „ekosustavni pristup upravljanja“ kao strateški pristup integriranom upravljanju morskim okolišem koji na uravnotežen način potiče očuvanje i iskorištavanje prirodnih resursa. ODMS predstavlja zakonodavni okvir koji povezuje razne politike i potiče uključivanje pitanja okoliša u druge politike (ribarska, poljoprivredna, turistička, pomorska i sl.), te pruža opći okvir za usklađivanje mjera koje se trebaju poduzeti, odnosno omogućuje upotpunjavanje postojećih s mjerama na temelju drugih zakona i međunarodnih sporazuma.
Prema zahtjevima ODMS, države članice bile su obavezne do 15. srpnja 2012. pružiti informacije o početnoj procjeni (Članak 8.), o utvrđivanju DSO (Članak 9) i uspostavi ekoloških ciljeva i s njima povezanih pokazatelja (Članak 10.).
Prema osnovnoj definiciji, DSO je takvo stanje okoliša morskih voda u kojem su očuvani ekološki raznoliki i dinamični oceani i mora koji su čisti, zdravi i produktivni u svojim prirodnim uvjetima, uporaba morskog okoliša na održivoj je razini, čime se čuva potencijal za uporabu i aktivnosti za sadašnje i buduće generacije. U Prilogu I ODMS, DSO je utvrđen u općenitom smislu, pozivajući se na 11 kvalitativnih deskriptora koji odražavaju stanje morskog okoliša i pritiske koji ga ugrožavaju. Prvi specifičniji kriteriji navedeni su u Odluci komisije od 1. rujna 2010. o kriterijima i metodološkim standardima za postizanje DSO (2010/477/EZ). U skladu s Člankom 9 ODMS, države članice obavezne su bile odrediti karakteristike DSO-a i definirati njegove točne specifikacije te odrediti ciljeve zaštite okoliša i s njima povezane pokazatelje koji su operativni alati za postavljanje osnove za Programa mjera (Članak 13).
Uredbom o uspostavi okvira zađlovanje Republike Hrvatske u zaštiti morskog okoliša (NN, 136/11 ) prenešena je ODMS i Odluka 2010/477/EU u nacionalno zakonodavstvo. Ovom su Uredbom definirane polazne osnove i mjerila za izradu, razvoj i provedbu Strategije zaštite morskog okoliša (Morska strategija), te Planđlovanja za izradu dokumenata Strategije uključujući Skup značajki dobrog stanja okoliša (DSO) za morske vode pod suverenitetom RH, odnosno u kojima RH ostvaruje suverena prava i jurisdikciju, i Skup ciljeva u zaštiti okoliša. Uredbom o izradi i provedbi strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem (NN, 112/14) predviđena je procedura izrade Strategije zaštite i upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem (Morska strategija) koja, među ostalim, nalaže i izradu Programa mjera za provedbu Strategije.
Budući da su u skladu s Člankom 17 (stavak 2) ODMS države članice obavezne ažurirati svoje morske strategije svakih šest godina te o tome izvijestiti Europsku komisiju (EK), Republika Hrvatska pristupila je reviziji pripremnih dokumenata Strategije, prema člancima 8 (početna procjena), 9 (utvrđivanje dobrog stanja okoliša) i 10 (utvrđivanje ciljeva).
Usvajanjem Odluke 2017/848/EZ o utvrđivanju kriterija i metodoloških standarda za dobro stanje okoliša morskih voda, kao i specifikacija i standardiziranih metoda za praćenje i procjenu te o stavljanju izvan snage Odluke 2010/477/EZ, EK je donijela nove smjernice za procjenu DSO za drugo šestogodišnje izvještajno razdoblje (2013.-2018.), kojima se utvrđuju metode za praćenje i procjenu, uzimajući u obzir postojeće specifikacije i standarde na razini Unije ili na međunarodnoj razini, uključujući regionalnu i podregionalnu razinu. Ovom su Odlukom za svaki od kvalitativnih deskriptora iz Priloga I ODMS te na temelju okvirnih popisa iz Priloga III ODMS definirani kriteriji, uključujući elemente kriterija i, prema potrebi, granične vrijednosti koje će se primjenjivati kao pomoć državama članicama u utvrđivanju skupa karakteristika za DSO i u procjeni mjere u kojoj se postiže DSO, kao i metodološki standardi, uključujući geografski opseg procjene, i način na koji bi trebalo primjenjivati kriterije. Pri tome je smanjen broj kriterija koje države članice moraju pratiti i procjenjivati, a na zadržane kriterije primjenjuje se pristup koji se temelji na riziku kako bi države članice mogle usmjeriti napore na glavne antropogene pritiske koji utječu na njihove morske vode. Znanstvenu i tehničku podršku u primjeni ODMS državama članicama osigurava rad znanstvenog centra EK (JRC- Joint ReseačCenter) kojim se usklađuje primjena Morske strategije među državama članicama zasnovana na najnovijim znanstvenim spoznajama.
Oslanjajući se na gore navedenu Odluku, u drugom ciklusu provedbe ODMS u 2019., Republika Hrvatska je donijela reviziju pripremnih dokumenata Morske strategije, odnosno „Početne procjena stanja i opterećenja hrvatskog dijela Jadrana“ i „Skupa značajki DSO i skupa ciljeva u zaštiti morskog okoliša i s njima povezanih pokazatelja“.
Okvirna direktiva o morskoj strategiji (ODMS)