Okvirna direktiva o morskoj strategiji (ODMS)

Okvirna direktiva o morskoj strategiji Europskog parlamenta (ODMS) i Vijeća od 17. lipnja 2008. (2008/56/EZ) uspostavlja okvir zađlovanje EU zajednice u području politike morskog okoliša unutar kojeg države članice moraju poduzeti potrebne mjere za postizanje ili održavanje dobrog stanja u morskom okolišu najkasnije do 2020. godine. ODMS predstavlja zakonodavni okvir koji povezuje razne politike i potiče uključivanje pitanja okoliša u druge politike (ribarska, poljoprivredna, turistička, pomorska i sl.), te pruža opći okvir za usklađivanje mjera koje se trebaju poduzeti, odnosno omogućuje upotpunjavanje postojećih s mjerama na temelju drugih zakona i međunarodnih sporazuma, primjenjujući pritom „ekosustavni pristup upravljanja“ kao strateški pristup integriranom upravljanju morskim okolišem koji na uravnotežen način potiče očuvanje i iskorištavanje prirodnih resursa. U tome smislu ODMS uzima u obzir već postojeće propise i politike EU vezane za morski okoliš poput Okvirne direktive o vodama 2000/60/EZ, Direktive o staništima 92/43/EEZ, Direktive o pticama 79/409/EEZ, Zajedničke ribarske politike te ostale relevantne međunarodne propise.

 

 

ODMS nalaže svakoj državi članici razvoj morske strategije za svoje morske vode koja će istovremeno biti specifična u smislu uvažavanja osobitosti dotičnih morskih voda i opća, izražavajući perspektivu dotične morske regije i podregije. Regionalni odnosno podregionalni pristup u izradi i provedbi morskih strategija podrazumijeva da države trebaju usklađeno izrađivati i provoditi svoje morske strategije radi ostvarivanja ujednačenosti, usklađenosti i dosljednosti u provedbi procjena, monitoringa i mjera na različitim razinama te omogućavanja usporedbi do koje je mjere postignuto dobro stanje morskog okoliša (DSO). Uredbom o uspostavi okvira zađlovanje RH u zaštiti morskog okoliša (NN 136/11, u daljnjem tekstu Uredba) transponirana je ODMS te Odluka komisije o kriterijima i metodološkim standardima o dobrom stanju morskog okoliša 2010/477/EU. Uredbom su definirane polazne osnove i mjerila za izradu, razvoj i provedbu Strategije zaštite morskog okoliša, te Planđlovanja za izradu dokumenata Strategije uključujući Skup značajki dobrog stanja okoliša (DSO) za morske vode pod suverenitetom RH i Skup ciljeva u zaštiti okoliša.

 

  U okviru definiranja skupa značajki DSO mogu se prepoznati četiri cilja:

  1.  Zaštititi, omogućiti oporavak (đ je potrebno), strukturu i funkcije biološkeraznolikosti i ekosustava u cjelini u svrhu postizanja i zadržavanja DSO.
  1. Uočiti onečišćenje morskog okoliša u svrhu procjene rizika za ljudsko zdravlje izdravlja ekosustava u cjelini s obzirom na korištenje mora, a kako bi bili sigurni da onečišćenje ne predstavlja značajniji rizik za ljudsko zdravlje i zdravlje ekosustava s obzirom na njegovu namjenu.
  1. Zadržati korištenje morskih resursa i dobara, te drugih aktivnosti u morskim područjima, na razinama koje su održive i koje osiguravaju potencijal za korištenje i aktivnosti kako sadašnjih tako i budućih generacija.
  1. Primijeniti principe dobrog upravljanja morskim okolišem i resursima.

 

Odluka Komisije o kriterijima i metodološkim standardima za definiranje DSO u okviru članka 9. stavka 3 ODMS sadrži određeni broj kriterija i pridruženih im indikatora za procjenu DSO, u odnosu na 11 deskriptora DSO koji se nalaze u Aneksu I ODMS. Kriteriji su izrađeni na temelju postojećih obveza i razvoja kroz EU legislativu pokrivajući relevantne elemente morskog okoliša.

Kvalitativni deskriptori za procjenu DSO prema Dodatku I ODMS (2008/56/EZ) su:

 

  1. Biološka raznolikost (D1)
  2. Strane vrste (D2)
  3. Komercijalno značajne ribe, rakovi i školjkaši (D3)
  4. Hranidbeni mreže (D4)
  5. Eutrofikacija (D5)
  6. Cjelovitost morskog dna (D6)
  7. Trajno mijenjanje hidrografskih i oceanografskih uvjeta (D7)
  8. Koncentracije onečišćujućih tvari (D8)
  9. Onečišćujuće tvari u morskim organizmima namijenjenima za prehranu ljudi (D9)
  10. Otpad u moru (D10)
  11. Unos energije (podvodna buka i sl.) (D11)

 

Prema ODMS svakih 6 godina provodi se novi ciklus evaluacije i adaptacije Morske strategije.

 

Dokumenti Morske strategije:


Okvirna direktiva o morskoj strategiji (ODMS)